Jak zrobić stronę internetową? (2023) 🏆 Poradnik krok po kroku…

jak zrobić stronę internetową krok po kroku

Profesjonalnie wyglądająca strona internetowa to kluczowy element wizerunku każdego biznesu. Ważne, aby była czytelna i posiadała wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, co oferujesz. 

 

W ten sposób twoi potencjalni klienci będą mogli lepiej poznać twoją firmę, a Ty będziesz mógł swobodnie reklamować się w internecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić stronę internetową — zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Najlepsze kreatory stron WWW dla każdego

 1. WebWave — to najlepszy polski kreator stron, który będzie idealnym wyborem dla małych i średnich firm, które potrzebują stabilnie działającej witryny.

 

 2. Wix — to najpopularniejszy kreator stron internetowych na świecie. Posiada mnóstwo funkcji, które pozwalają stworzyć świetnie wyglądającą witrynę w którkim czasie.

 

 3. Webflow — to profesjonalny kreator witryn, który jest idealnym rozwiązaniem dla dużych firm. Posiada bardzo zaawansowane możliwości tworzenia witryn internetowych.

W tym przewodniku szczegółowo omówimy jak zrobić stronę internetową krok po kroku, aby w pełni wykorzystać potencjał kreatorów stron, które oferują w dzisiejszych czasach niezwykle duże możliwości. Dowiesz się też jak zrobić stronę internetową za darmo przy użyciu bezpłatnych rozwiązań. Chcesz zrobić stronę internetową? Oto najważniejsze elementy, które musisz wziąć pod uwagę:

 

 1. Określ typ swojej strony internetowej

 2. Wybierz odpowiednie narzędzie

 3. Co musi umieścić na swojej stronie?

 4. Zaprojektuj wygląd i napisz treści

 5. Wybierz domenę strony internetowej

 6. Zoptymalizuj SEO w wyszukiwarce

 7. Monitoruj statystyki i ruch na stronie

1. Określ typ swojej strony WWW

Przed rozpoczęciem tworzenia musisz określić konkrety cel twojej strony. Zastanów się, do czego będzie ona służyć i jaka będzie jego grupą odbiorców. Jest to niezwykle istotny element, który znacząco ułatwi dalszą pracę nad swoją pierwszą stroną internetową.

 

Oto najpopularniejsze typy stron internetowych:

 

 • Blogi, fora i portale – jeśli zamierzasz tworzyć dużo treści na swojej stronie, to będzie to idealna opcja do wyboru. Pisanie artykułów zwiększy ruch na twojej strony WWW, a wybranie tego typu witryny gwarantuje wbudowany system zarządzania treścią.

 • Portfolia swoich prac – możesz stworzyć również stronę internetową, która będzie zawierać twoje prace i projekty. Będzie to idealny sposób na wyróżnienie się na rynku pracy przy użyciu jednej strony.

 • Stron docelowe – jeśli zamierzasz stworzyć prostą stronę, to będzie to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Landing page to jednostronicowa strona WWW zachęcająca do podjęcia konkretnej akcji przez odbiorcę (zakup, dołączenie do newslettera, zapis na webinar, etc.)

 • Sklepy internetowe (e-commerce) – otwarcie własnego sklepu internetowego to bardzo popularny wybór w dzisiejszych czasach. Przykładowo WebWave to polski kreator stron WWW, który oferuje zaawansowane możliwości e-commerce, bez znajomości kodowania.

 

Oczywiście tworząc własną witrynę internetową, możesz wybrać kilka elementów, które będą się łączyć w całość. Prowadząc sklep internetowy, masz możliwość równolegle tworzyć bloga i strony osobne landing page. Dzisiejsze kreatory stron internetowych mają bardzo szerokie możliwości i pozwalają na swobodne dodawanie kolejnych elementów, podstron i innych treści.

 

Zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową? Wykorzystaj WebWave — najpopularniejszy polski kreator stron WWW. Umożliwia tworzenie blogów, sklepu internetowego, strony docelowej, a nawet portfolio. Wystarczy, że wybierzesz jeden z setek gotowych szablonów i dostosujesz go pod własne preferencje. Odwiedź ich bazę i poszukaj inspiracji.

2. Wybierz odpowiednie narzędzie

Przed rozpoczęciem pracy nad stworzeniem strony internetowej, musisz wybrać odpowiedni kreator stron WWW. Ważne, aby posiadał wszystkie niezbędne funkcje, które umożliwią Ci zbudować profesjonalną stronę bez umiejętności kodowania.

Najlepszy wybór dla większości biznesów

Obecnie na rynku istnieje mnóstwo narzędzi, które pozwolą Ci zbudować stronę internetową. Aby oszczędzić twój czas, spędziliśmy mnóstwo czasu na analizowaniu najlepszych rozwiązań, które wyróżniają się na tle konkurencji. Oto najlepsze kreatory stron WWW:

WebWave to bez wątpienia najlepsze polskie narzędzie do robienia stron internetowych. Umożliwia budowanie profesjonalnych witryn za pomocą wizualnego edytora, który nie wymaga żadnych umiejętności technicznych. 

 

Bez problemu będziesz w stanie stworzyć sklep internetowych, bloga lub stronę docelową. Zaletą WebWave jest prostota obsługi i świetne gotowe szablony. Istnieje też opcja podpięcia własnej domeny. Jest to naszym zdaniem idealne rozwiązanie dla większości osób.

Wix

Wix to najpopularniejszy kreatory stron internetowych na świecie. Posiada mnóstwo przydatnych funkcji, które pozwalają na stworzenie własnej strony w dosłownie kilka minut za pomocą gotowych szablonów. Strony stworzone w Wix oczywiście mają certyfikat SSL i są w pełni bezpieczne dla użytkowników. 

 

Tworzenie strony WWW to proces niezwykle prosty i zajmuje bardzo mało czasu. Oprogramowanie ma też dedykowane funkcje SEO, które pozwalają pozycjonować strony internetowe za pomocą słów kluczowych w wyszukiwarce Google lub Bing.

Webflow to bardzo zaawansowane narzędzie, które pozwoli Ci samodzielnie zbudować profesjonalną stronę WWW. Kreator jest kierowany głównie do bardziej zaawansowanych użytkowników, ponieważ jest to bardzo rozbudowane oprogramowanie. Możesz edytować strony pod urządzenia mobilne i swobodnie dostosować ich responsywność. Ponadto będziesz mógł wyeksportować kod strony.

Oto naszym zdaniem trzy najlepsze narzędzia, które umożliwią Ci zrobić stronę internetową za darmo. Warto wspomnieć, że stworzyliśmy również szczegółowe recenzje tych narzędzi, które możesz przeczytać na naszym blogu. Jak widzisz, stworzenie własnej strony internetowej naprawdę nie jest trudne.

3. Co musi umieścić na swojej stronie?

Każda własna strona internetowa musi zawierać pewne istotne elementy, które pozwolą odwiedzającym ją osobom swobodnie się poruszać. Jeśli wybrałeś już typ swojej strony WWW, to musisz teraz zaplanować miejsce na odpowiednie podstrony. Bez tego twoja witryna będzie bezużyteczna.

 

Podstrony, które musisz zaplanować:

 

 1. Strona główna

 2. Kontakt

 3. O nas

 4. Oferta

 5. Blog

 6. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Strona główna

strona glowna strony

Na stronie głównej twojej witryny powinny się znaleźć najważniejsze informacje na temat twojego biznesu. Dodaj logo, nazwę firmy, motto lub wszelkie elementy, które kojarzą się z twoją marką. Warto umieścić wszystko w widocznej części strony WWW, aby odwiedzający widział te informacje zaraz po wejściu na witrynę.

2. Kontakt

Tutaj umieść dane swojej firmy, adres siedziby, numer telefonu, adres e-mailowy oraz konta w mediach społecznościowych. W ten sposób każda osoba, która odwiedzi twoją stronę, będzie w stanie się z tobą skontaktować. Co więcej, możesz umieścić na tej stronie formularz kontaktowy, który po wypełnieniu automatycznie wyśle do Ciebie wiadomość.

3. O nas

Stwórz podstronę, która będzie opisywała twój biznes, jego wartości i długoterminowe cele. Tego typu treści budują relację z potencjalnymi klientami i pozwalają lepiej poznać firmę osobom z zewnątrz. Warto dodać też zdjęcia zespołu oraz ich krótkie opisy, ponieważ ten sposób będzie wiadomo, że firmę tworzą prawdziwi ludzie.

4. Oferta

Warto zaplanować stworzenie strony z ofertą. Pozwoli to odwiedzającym na szybkie sprawdzenie oferowanych przez twoją firmę produktów lub usług. Niestety wiele stron WWW nie posiada takiej podstrony, przez co tracą mnóstwo klientów. Dodaj więc zakładkę z ofertą do menu strony internetowej. Przygotuj ciekawe opisy produktów, dodaj wysokiej jakości fotografie i dodaj informacje na temat zwrotów, aby klienci poczuli się bezpiecznie.

5. Najczęściej zadawane pytanie (FAQ)​

najczęściej zadawane pytania faq

Przygotuj też stronę, która zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów. Ułatwisz w ten sposób użytkownikom znalezienie ważnych informacji i unikniesz niepotrzebnego odpisywania na wiadomości z pytaniami. To ważny element, o który trzeba zadbać, tworząc własną stronę internetową.

6. Blog

Jeśli zamierzasz publikować ciekawe artykuły lub posty na swoją stronę internetową, to musisz stworzyć dedykowaną podstronę pod bloga. Samodzielne stworzenie strony blogowej nie jest trudne i wymaga zaledwie kilka chwil.

 

Możesz oczywiście do tego wykorzystać gotowy szablon, który będziesz mógł wizualnie dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Dzisiejsze kreatory stron WWW mają wbudowane funkcje CMS (content management system), które umożliwiają na proste dodawanie treści na stronę internetową.

 

Teraz już wiesz, o które elementy musisz zadbać, aby stworzyć własną stronę internetową. Każda strona WWW oczywiście powinna zostać przygotowana pod indywidualne potrzeby, ale warto dodać najważniejsze informacje, które opisaliśmy szczegółowo powyżej.

4. Zaprojektuj wygląd strony i napisz treści

Wygląd twojej strony internetowej jest bardzo ważny. Projekt jest często istotnym czynnikiem, który decyduje o sukcesie lub porażce stworzonej witryny, dlatego musisz przemyśleć każdy wizualny element, aby twoja strona działała prawidłowo na każdym urządzeniu. Według ostatnich badań design strony wpływa w aż u 75% osób na ocenę jej ocenie wiarygodności.

 

Pamiętaj, aby projekt był spójny z marką i szedł w parze z wartościami, które wyznaje firma. Wiele stron internetowych nie wygląda dobrze, więc możesz w prosty sposób wyróżnić się na rynku. Oto najważniejsze elementy, o które warto zadbać, projektując swoją stronę internetową:

 

 • Menu witryny

 • Animacje

 • Wersja mobilna (responsywność)

 • Kolorystyka

 

Każda stron WWW powinna się wyróżniać i tworzyć emocjonalną więź z odbiorcą. Taki efekt można uzyskać poprzez odpowiedni układ strony, kolorystykę oraz animacje. Jeśli chcesz zrobić własną stronę internetową musisz również pamiętać do dostosowaniu jej do wersji mobilnej.

Menu witryny

Na twojej stronie internetowej nie może oczywiście zabraknąć widocznego menu, które pozwoli na szybką nawigację między konkretnymi sekcjami twojej własnej witryny. Ważne, aby było ono widoczne na samej górze strony internetowej. Sekcja powinna być uporządkowana i czytelna dla osób odwiedzających twoją stronę internetową.

Animacje

Jeśli zamierzasz założyć stronę internetową, która zrobi wrażenie na odbiorcach to dobrym pomysłem, będzie umieszczenie na niej personalizowanych animacji. Ruchome elementy zawsze tworzą ciekawy odbiór. Ważne, aby nie umieścić zbyt dużo animacji, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na czas ładowania strony.

Wersja mobilna (responsywność)

W dzisiejszych czasach ponad 78% użytkowników odwiedza strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych. Aby twoja własna strona WWW była w pełni responsywna musisz więc bardzo zadbać o ten aspekt. Warto przeczytać ten artykuł do końca, aby dowiedzieć się, jak zrobić stronę internetową krok po kroku. Budując własną witrynę, należy sprawdzić, jak zachowuje się ona na innych urządzaniach lub szerokościach wyświetlania.

Kolorystyka

Aby zrobić stronę internetową, która będzie kojarzona z marką, musisz odpowiednio dobrać jej kolorystykę. Każdy element powinien być spójny z wizerunkiem firmy. Kolory powinny być podobne do tych z logo i postów publikowanych w social mediach. Pamiętaj, że barwy mają bardzo dużą moc i będą kojarzone z twoją firmą, dlatego trzymaj się jednego koloru i kilku dodatkowych braw pomocniczych.

5. Wybierz domenę strony internetowej

Jeśli chcesz stworzyć stronę, to musisz wybrać domenę, na której będzie się wyświetlać. Domena to indywidualny adres, który po wpisaniu w wyszukiwarce przenosi na Twoją stronę internetową. Chcąc zrobić stronę internetową, powinieneś zainwestować we własną domenę, ponieważ są one postrzegane jako bardziej profesjonalne i godne zaufania.

 

Strona internetowa, która posiada personalizowaną nazwę domeny, jest lepiej oceniana przez wyszukiwarki i wyżej wyświetla się w wynikach wyszukiwania (SEO). Oczywiście szukając czegoś w internecie, najpierw odpowiedzmy strony wyświetlające się na pierwszej stronie Google lub Bing. Co więcej, posiadając stronę internetową z własną domeną, możesz stworzyć swój adres e-mail, który będzie wyglądać bardzo profesjonalnie.

 

Ceny domen różnią się u każdego dostawcy, ale większość kreatorów stron WWW oferuje własną domenę w cenie miesięcznego planu. Koszty domeny zaczynają się już od zaledwie 20 złotych rocznie, ale mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku bardzo popularnych nazw strony.

6. Zoptymalizuj SEO w wyszukiwarce

Wiedząc już jak zrobić stronę WWW, musisz zadbać teraz o odpowiednią optymalizację pod SEO. Im lepiej zoptymalizujesz swoją stronę WWW, tym więcej osób będzie ją odwiedzać. Dlatego ważne, aby od początku zadbać o wszystkie istotne elementy wpływające na pozycję strony.

 

SEO to dosyć skomplikowany temat, który wymaga wiele kroków. Aby wypozycjonować swoją stronę online musisz zadbać o optymalizację swoich treści pod kątem słów kluczowych, posiadać aktualny certyfikat SSL, sprawnie i szybko działającą domenę i wiele innych. Aby twoja strona była dobrze oceniona przez wyszukiwarki pod kątem pozycjonowania to musisz dostosować:

Odpowiednie słowa kluczowe strony

Aby zrobić stronę internetową, która będzie się wysoko pozycjonować w wynikach wyszukiwania, musisz dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Istotne, aby słowa te były dopasowane pod konkretną tematykę strony. Im częściej używasz wybranej frazy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ona zauważona przez wszelkiego rodzaju wyszukiwarki internetowe.

Linkowanie zewnętrzne strony (backlinking)

Linkowanie zewnętrzne strony jest bardzo ważne. Im częściej twoja strona internetowa jest linkowana na zewnętrznych stronach, tym wyższa jest jej pozycja w SEO. Daje to sygnał wyszukiwarce, że można polecić twoją stronę innym użytkownikom, ponieważ jest zaufana i popularna. Aby uzyskać linki zewnętrzne, warto tworzyć artykuły gościnne na blogach lub portalach branżowych, które są związane z tematyką twojej strony. Tego typu działania bardzo poprawiają widoczność strony w wynikach Google, co zwiększa ruch.

Dane META publikowanych treści

meta dane strony

Chcąc założyć swoją stronę internetową musisz pamiętać również o META danych publikowanych na niej treści. Są to informacje, które będą wyświetlać się po wyszukaniu twojej strony w wyszukiwarce internetowej. Ważne, aby dodać odpowiedni tytuł artykułu i zadbać o zachęcający do kliknięcia opis meta. Wyróżnisz się w ten sposób na tle pozostałych treści i zdobędziesz więcej odwiedzających na stronę WWW.

Teksty alternatywne swoich obrazów (alt-text)

Istotnym elementem są również teksty alternatywne obrazków, które są dodawane na stronę. Pamiętaj, aby dodawać do każdej grafiki specjalny alt-text, który opisuje, co konkretnie znajduje się na zdjęciu. Pozwoli to wyszukiwarce lepiej zrozumieć tematykę publikowanych przez Ciebie treści.

Linkowanie wewnętrzne strony

Jeśli masz już gotową stronę WWW, to musisz wziąć pod uwagę linkowanie wewnętrzne. Im częściej umieszczasz w swoich treściach odnośniki do swoich pozostałych artykułów, tym lepiej zostanie wypozycjonowana twoja strona pod SEO. Co więcej, znacząco ułatwi to odwiedzającym użytkownikom przemieszczanie się po twojej stronie.

7. Monitoruj statystyki i ruch na stronie

Opanowałeś już wszystkie lekcje na temat tego, jak zrobić stronę internetową. Teraz nadszedł czas, aby odpowiednio monitorować statystyki i ruch użytkowników na swojej witrynie. Wykorzystując specjalistyczne narzędzie, będziesz w stanie śledzić zachowania osób odwiedzających twoją witrynę i na bieżąco wprowadzać zmiany, które wpłyną pozytywnie na ich odczucia lub wrażenia.

 

Dzisiejsze programy do tworzenia stron WWW umożliwiają na szczegółowo monitorowanie danych. Kreator WebWave, Wix lub Webflow posiadają zaawansowane funkcje, które ułatwią Ci pracę i pozwolą na swobodne prowadzenie swoich badań. Korzystanie z takich narzędzi analitycznych jest niezwykle proste i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak stworzyć samemu stronę WWW?

Tworząc swoją pierwszą stronę internetową, musisz pamiętać o wyborze kreatora strony. Jest to jeden z najważniejszych elementów, które decydują o tym, czy będzie ona prawidłowo funkcjonować. Dzisiejsze kreatory są bardzo proste w obsłudze ze względu na ich intuicyjny interfejs. 

 

Naszym zdaniem najlepszym wyborem jest polskie narzędzie WebWave, które pozwoli Ci stworzyć stronę internetową lub dedykowany sklep internetowy w bardzo krótkim czasie.

Czy stworzenie strony internetowej jest płatne?

Nie zawsze. Darmowa strona internetowa jest możliwa do stworzenia. Istnieje sporo narzędzi, które pozwalają stworzyć własną stronę całkowicie bezpłatnie, jednak ma to swoje minusy. Po pierwsze nie będziesz w stanie dodać własnej domeny czy wykorzystać pełnego potencjału serwera, przez co twoja strona WWW będzie działać dosyć wolno.

 

Na szczęście większość kreatorów stron internetowych jest bardzo tania. Przykładowo polski kreator WebWave kosztuje zaledwie 24 złote miesięcznie i umożliwia na wykorzystanie wszystkich funkcji, które pozwalają na tworzenie strony lub sklepu e-commerce.

Ile kosztuje założenie własnej strony internetowej?

Koszty założenia strony są bardzo różne. Cena zależna jest od pojemności dysku, jakości serwera i wybranego kreatora. Jednak, aby zrobić stronę WWW, trzeba liczyć na koszty rzędu od 25 do 150 złotych miesięcznie

 

Jeśli chcesz założyć stronę, która będzie bardzo profesjonalna warto skorzystać z rozwiązania Webflow lub WebWave, które oferują szerokie możliwości personalizacji. Warto również wypróbować kreator Wix, który nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania witryn internetowych.

Ile kosztuje hosting strony internetowej?

Cena dobrego hostingu to koszt rzędu od 150 do 1000 złotych rocznie. Aby założyć stronę, która będzie prosta, to w zupełności wystarczy najtańszy hosting. Jeśli zamierzasz stworzyć dużą i zaawansowaną witrynę to warto stopniowo zwiększać pakiety hostingu, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

 

Najlepszym hostingiem w Polsce jest SeoHost, który posiada możliwość kupienia taniej domeny i serwera. Co więcej, możesz automatycznie zainstalować tam system zarządzania treścią WordPress w dosłownie kilka minut. Sami korzystamy z tego hostingu i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy.

Gdzie najlepiej założyć stronę internetową?

Zastanawiając się jak zrobić stronę, powinieneś wybrać miejsce, w którym ją oficjalnie założysz. Naszym zdaniem najlepszym miejscem do założenia strony jest kreator WebWave. Narzędzie to umożliwia tworzenie profesjonalnie wyglądających stron WWW za pomocą prostego graficznego edytora „drag and drop”. WebWave działa całkowicie w języku polskim i sami korzystamy z jego możliwości.

 

Świetnym, dzięki któremu dowiesz się jak zrobić stronę internetową jest Wix, który jest zaawansowanym oprogramowaniem do tworzenia witryn i sklepów internetowych. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród małych i średnich firm, które potrzebują dobrze działającej strony.

Ile czasu zajmuje zrobienie strony internetowej?

Tworzenie strony internetowej w dzisiejszych czasach nie zajmuje dużo czasu. Oczywiście, jeśli korzystamy z dostępnych możliwości kreatorów. Średni czas potrzebny na stworzenie strony WWW to około dwóch/trzech dni

 

Oczywiście wszystko zależy od poziomu zaawansowania naszego projektu. Jeśli zamierzasz stworzyć prostą stronę, która posiada bloga i kilka dodatkowych podstron to zajmie Ci do zaledwie kilka godzin.

Jak stworzyć stronę internetową - Podsumowanie

Gratulacje! Dobrnąłeś do końca tego artykułu. Teraz już wiesz, jak założyć stronę WWW. Jak widzisz, nie jest to trudne i nie wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Wystarczy, że skorzystać z odpowiednich narzędzi takich jak Wix, WebWave lub Webflow. Każde z tych programów pozwoli Ci stworzyć niesamowitą witrynę, która będzie wizytówką twojej firmy.

Najlepszy wybór dla większości biznesów

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł przypadł Ci do gustu i dostarczył mnóstwo wartościowej wiedzy. Zachęcamy do przeczytania pozostałych postów na naszej stronie lub sprawdzenia szczegółowych recenzji kreatorów oraz innych narzędzi dla biznesu.

Sprawdź pozostałe narzędzia dla biznesu

4.8/5 - (76 votes)
Udostępnij ten artykuł: