Co to jest automatyzacja email marketingu? 20+ przykładów

Czym jest marketing automation i w jaki sposób z niego korzystać?

automatyzacja e-mail marketingu - co to jest i jak działa

Automatyzacja email marketingu to jeden z najważniejszych elementów skutecznej strategii marketingowej. Przez wykorzystywanie automatyzowanych wiadomości email możesz budować trwałe relacje z odbiorcami, nadając indywidualny charakter kontaktowi z klientem. To nie tylko ułatwia utrzymanie lojalności klientów, ale również przyspiesza rozwój biznesu. 📈

 

Dziś nie potrzebujesz już ogromnego budżetu marketingowego, aby skorzystać z korzyści wynikających z automatyzacji. Narzędzia do marketing automation umożliwiają łatwe i szybkie tworzenie automatycznych kampanii email.

 

W tym artykule omówimy, czym jest automatyzacja email marketingu oraz przedstawimy najlepsze praktyki dotyczące automatycznych wiadomości email, które warto wdrożyć w procesie komunikacji z klientem.

 

Dodatkowo przedstawimy Ci konkretne przykłady automatycznych maili, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na skuteczność Twoich kampanii marketingowych. Bez zbędnego przedłużania zaczynajmy! 😄

📌 Nie chcesz czytać całego artykułu? Zobacz 20 najlepszych przykładów automatyzacji e-mail.

Co to jest automatyzacja email marketingu?

Automatyzacja email marketingu to proces wysyłania zautomatyzowanych i spersonalizowanych wiadomości do subskrybentów na podstawie konkretnych wyzwalaczy, aby dotrzeć do nich w odpowiednim momencie.

 

Wykorzystywanie automatyzacji mailingu pomaga marketerom dostarczać aktualne, dostosowane wiadomości oparte na danych klienta i regułach wyzwalanych przez zachowanie, zastępując w ten sposób ręczne, jednorazowe wiadomości. ⏰

 

Jednym z przykładów automatyzacji email marketingu jest wysyłanie serii wiadomości powitalnych po zapisaniu się kogoś na listę subskrybentów. Taka seria może zawierać kilka wiadomości, wprowadzających subskrybenta do twojej marki, dostarczając cennych treści i zachęcając do dalszej interakcji.

Jak działa automatyzacja email marketingu?

Przykładowy interfejs narzędzia do automatyzacji e-mail marketingu
Aby skorzystać z automatycznych wiadomości email, potrzebne są specjalne narzędzia do automatyzacji emaili lub dedykowana platforma marketing automation. Obecnie na rynku istnieje wiele takich narzędzi i nie są one drogie.

Stworzyliśmy specjalny ranking, który zawiera najlepsze narzędzia do automatyzacji marketingu, więc zachęcamy do jego przeczytania. Szczegółowo omówiliśmy w nim funkcje, zalety i wady każdego oprogramowania, aby ułatwić Ci wybór. 🏆

Po wyborze narzędzia do automatyzacji e-mail marketingu trzeba zintegrować swoją listę mailingową i dane klienta z oprogramowaniem. Następnie zaprojektować serię wiadomości i określić wyzwalacze oraz warunki, które decydują, kiedy każda z nich zostanie wysłana.

 

Po ustawieniu, automatyzacje e-mail marketingu działają same, zgodnie ze skonfigurowanymi wyzwalaczami i warunkami. Oto standardowy plan działania podczas konfigurowania własnej automatyzacji e-mail marketingu:

 

 1. Wybierz gotowy schemat automatyzacji (lub stwórz własny od podstaw)
 2. Edytuj i skonfiguruj wyzwalacze na podstawie zachowań klientów
 3. Dostosuj swój schemat na podstawie filtrów audytorium lub warunków wyjścia
 4. Edytuj treść swojej wiadomości email (np. wiadomość powitalną do newslettera)
 5. Określ odpowiednie akcje w przepływie, takie jak opóźnienie, podział lub test A/B
 6. Dodaj alternatywny kanał komunikacji (SMS lub powiadomienie push), jeśli chcesz
 7. Teraz czekaj, aż Twoi klienci wywołają zdarzenie (np. zapiszą się do newslettera)
 8. Twoje narzędzie do wysyłki emaili automatycznie wysyła wcześniej ustawioną wiadomość.
 

Jak widzisz, całość procesu jest bardzo prosta! 😄

 

Obecne narzędzia do automatyzacji marketingu są bardzo proste w obsłudze i oferują intuicyjny interfejs, który wykorzystuje mechanikę „przeciągnij i upuść. Przykładem takiego narzędzia jest popularne GetResponse, które możemy polecić każdej osobie, która chce rozpocząć swoją przygodę z automatyzacją email marketingu.

Zalety automatyzacji e-mail marketingu

Automatyzacja email marketingu niesie za sobą liczne korzyści, które znacząco podnoszą efektywność kampanii mailingowych. 

 

Oto największe zalety automatyzacji email marketingu:

 

 • Działa automatycznie i nie wymaga interwencji

 • Pielęgnuje potencjalnych klientów

 • Zatrzymuje obecnych klientów

 • Zmniejsza potencjalne ryzyko błędów

 • Pozytywnie wpływa na dział sprzedaży

 • Pozwala lepiej zrozumieć klientów

 • Zwiększa świadomość marki

 • Wdrożenie jej jest bardzo tanie

 • Oferuje szczegółowe statystyki

 • Zwiększa przychody biznesu

 • Segmentuje twoich klientów

📝 Szukasz narzędzia do automatyzacji e-mail marketingu? Sprawdź GetResponse.

20 najlepszych przykładów automatyzacji email marketingu

20 najlepszych przykładów e-mail marketing automation

Tworzenie przepływu zautomatyzowanych wiadomości e-mail o wysokiej konwersji naprawdę nie jest trudne. Jeśli masz odpowiednie narzędzie do automatyzacji marketingu e-mailowego, listę subskrybentów i jasne cele – to jesteś już prawie na mecie. 😄

 

Aby pomóc ci pokonać ten dystans, zebraliśmy listę 20 najlepszych przykładów automatyzacji e-maili. Oto przykładowe automatyzacje dla e-mail marketingu:

 

 • E-maile powitalne

 • E-maile z podziękowaniem

 • E-maile o porzuconym koszyku

 • E-maile wprowadzające użytkowników

 • E-maile cross-sell i up-sell

 • E-maile typu Win-back

 • E-maile nagradzające i lojalnościowe

 • E-maile reaktywacyjne

 • E-maile o wprowadzeniu nowego produktu

 • E-maile po dokonaniu zakupu

 • E-maile polecające produkty

 • E-maile urodzinowe

 • E-maile rocznicowe

 • E-maile z recenzjami

 • E-maile z prośbą o recenzję

 • E-maile o dostępności produktów

 • E-maile z prezentami

 • E-maile z zaproszeniem na wydarzenie

 • E-maile polecające

 • E-maile pielęgnujące potencjalnych klientów

Podsumowanie

Jak widzisz nie jest to takie trudne! 😄 

 

Automatyzacja e-mail marketingu to potężne narzędzie do nawiązywania kontaktu z Twoją publicznością. Pozwala na wysyłanie spersonalizowanych i adekwatnych wiadomości do subskrybentów, opartych na ich zachowaniach, preferencjach i potrzebach.

 

Omówiliśmy, jak działa automatyzacja marketingu, a także przedstawiliśmy najlepsze przykłady w jaki sposób można wykorzystać email marketing automation w swojej strategii.

 

Skorzystaj z naszych przykładów jako inspiracji przy tworzeniu własnych automatyzacji email marketingu. Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów na naszym blogu.

📝 Przeczytaj również: Czym jest lead magnet i jak go zrobić?

Najczęściej zadawane pytania

Automatyzacja marketingu emailowego to strategia wykorzystywana do automatycznego wysyłania spersonalizowanych wiadomości emailowych na podstawie określonych warunków i interakcji odbiorcy. Celem jest zwiększenie efektywności kampanii marketingowych i poprawa relacji z klientami poprzez dostarczanie odpowiednich i skierowanych treści.

Istnieje wiele skutecznych narzędzi do automatyzacji marketingu. Najlepsze opcje to: GetResponse, MailerLite, ActiveCampaign, Moosend, Brevo, Omnisend, HubSpot, Mailmodo, i AWeber. Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne funkcje, dostosowane do różnych potrzeb. Na naszej stronie WWW znajdziesz szczegółowe recenzje każdego narzędzia.

Nie, dzisiejsze narzędzia do email marketing automation są zaprojektowane tak, aby uczynić proces prostym i dostępnym dla każdego. Intuicyjne interfejsy użytkownika, gotowe szablony, oraz łatwość konfiguracji sprawiają, że nawet osoby bez doświadczenia w programowaniu mogą skutecznie korzystać z automatyzacji.

Przeciętny zarobek specjalisty ds. marketingu automation w Polsce wynosi obecnie w granicach 10 000–13 000 zł netto (+ VAT) miesięcznie. Oczywiście, zarobki mogą się różnić w zależności od doświadczenia zawodowego, umiejętności specjalisty, branży oraz lokalizacji geograficznej.

4.7/5 - (9 votes)
Udostępnij ten artykuł: